FFE Fireray 5000

Fireray 5000
Fireray 5000

Fireray 5000 Samoregulująca liniowa czujka dymu

FFE Fireray 5000
FFE Fireray 5000

Fireray 5000 Samoregulująca liniowa czujka dymu

  • Modułowa konstrukcja: głowica i kontroler
  • Głowica ze zintegrowanym nadajnikiem i odbiornikiem
  • Elektryczny układ regulacji ustawienia głowicy
  • Zasięg detekcji 8-100m
  • Wskaźnik laserowy skierowania wiązki
  • Kontroler z wyświetlaczem LCD, klawiaturą i menu konfiguracji czujki
  • AutoAlign - mechanizm samoczynnej, automatycznej regulacji ustawienia głowicy 
  • AutoOptimise - mechanizm samoczynnej kalibracji wiązki podczerwieni
  • Programowalna: czułość, opóźnienie alarmu i usterki

Budowa i działanie Fireray5000

Fireray 5000 to najnowszy, rewolucyjny model czujki liniowej dymu trzeciej generacji charakteryzujący się unikalnym mechanizmem automatycznego samoczynnego kalibrowania się czujki. Czujka składa się z kontrolera i głowicy detekcyjnej, której wiązka podczerwieni odbija się od przeciwległego lustra pryzmatycznego: pojedynczego (zasięg 8-50m) lub poczwórnego (zasięg 50-100m). Odbita wiązka wraca do głowicy, a następnie poddawana jest dynamicznej analizie - jej osłabienie spowodowane zadymieniem jest sygnałem alarmu. W celu uniknięcia reakcji na chwilowe przysłonięcia wiązki skonfigurować można czas zwłoki dla sygnału alarmu i usterki w zakresie 2-30 sekund.

Głowica

Zminiaturyzowana głowica o zasięgu detekcji 8-100 m wyposażona jest w precyzyjną optykę, zintegrowany nadajnik i odbiornik podczerwieni oraz wskaźnik laserowy skierowania niewidocznej wiązki podczerwieni. Połączenie z kontrolerem wymaga 2-żyłowego przewodu zasilającosterującego podłączanego do osobnej postawy Easy Fit dla ułatwienia montażu i serwisu, w której beznarzędziowo montowana jest głowica.

 

Kontroler

Kontroler czujki wyposażony w wyświetlacz LCD, klawiaturę i intuicyjne menu pozwala na pełną konfigurację, kalibrację i testowanie czujki bez potrzeby dokonywania manipulacji, regulacji ustawienia i zmian ustawień zworek/switchy przy głowicy. Instalator i użytkownik docenią możliwość umieszczenia kontrolera w łatwo dostępnym miejscu w odległości do 100 m od wysoko zainstalowanej głowicy. Do podłączenia do nadrzędnego systemu sygnalizacji pożaru służą dwa przekaźniki: alarmu i uszkodzenia. Zresetowanie czujki - skasowanie alarmu następuje po podaniu impulsu 24VDC na wejście resetu kontrolera.

AutoAlign, AutoOptimise - samoczynne regulowanie

Po montażu głowicy w gnieździe Easy Fit dokładne nakierowanie i wyosiowanie wiązki podczerwieni na lustro wykonywane jest całkowicie automatycznie dzięki elektrycznemu systemowi regulacji ustawienia głowicy AutoAlign. Instalator nie musi ręcznie mechanicznie i precyzyjnie regulować pochylenia głowicy w miejscu jej montażu często na bardzo dużej wysokości. Technologia AutoOptimise gwarantuje automatyczną cykliczną kalibrację wiązki podczerwieni w celu skompensowania zabrudzenia optyki czujki i zmian w nadzorowanym pomieszczeniu.

Fireray 5000 wyróżnia się wśród czujek liniowych na rynku zaimplementowaną opatentowaną technologią precyzyjnej elektrycznej samoregulacji nachylenia i ustawienia głowicy na bieżąco w trakcie jej pracy (British Patent 2426323 i International Patent PCT/GB2006/1799). Autoregulacja głowicy zapewniająca nakierowanie wiązki zawsze na środek lustra znacznie ogranicza czasochłonność i regularność prac serwisowych oraz liczbę fałszywych alarmów. Jest to szczególnie istotne przy montażu na dużych wysokościach na stalowych lub aluminiowych elementach rozległych hal i atriów. W obiektach takich detekcja czujkami liniowymi jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem, ograniczona jest jednak podatnością czujek liniowych na drgania i temperaturowe odkształcenia podłoża. AutoAlign i AutoOptimise eliminuje największy problem liniowych czujek dymu - konieczność okresowego ręcznego precyzyjnego regulowania położenia głowicy względem lustra.

 

 

Parametry techniczne
Zasięg 8-50 m (z 1 lustrem przyzmatycznym)
Zasięg 50-100 m (z 4 lustrami przyzmatycznymi)
Typ czujki Podczerwień 850 nm
Napięcie zasilania 14- 28 VDC
Prąd dozorowania 10 mA przy 24 VDC
Zakres temperatur pracy 50 mA przy 24 VDC
Prąd alarmowania 52 mA przy 24 VDC
Wyjście alarmowe 1 x Przekaźnik, 1A/30 VDC
Wyjście uszkodzenia 1 x Przekaźnik, 1A/30 VDC
Temperatura pracy -20...55 C
Temperatura przechowywania -40...85 C
Stopień ochrony IP 54
Wilgotnosc wzgledna <93 % (bez kondensacji)
Kolor jasnoszary i czarny
Zgodności z normami PN EN 54-12
Marka: FFE
Model: Fireray 5000
Kod ADI: 5000-101
Gwarancja: 24M, zobacz szczegóły

Ilość: