Apollo 55000-317APO

55000-317APO
Optyczna czujka dymu serii 65

Konwencjonalna optyczna czujka dymu. Szeroki zakres napięć zasilania: od 9 do 33V. Może być stosowana w systemach antywłamaniowych. Elektrycznie i mechanicznie kompatybilna ze starszą serią S60. Konstrukcja czujki bazuje na sprawdzonej technologii XP95.

CPD VDS
Apollo 55000-317APO

Cechy rodziny S65

Produkty Apollo z serii S65 zawierają dobrze sprawdzoną technologię wykrywania dymu, na którą składa się układ elektroniczny bazujący na technologii stosowanej w analogowych czujkach adresowalnych XP95. Czujki serii S65 charakteryzują się szerokim zakresem napięć zasilania (od 9 do 33V). Do rodziny zaliczane są optyczne czujki dymu oraz cztery typy czujek temperatury, zależnie od klasy.

Czujki S65 mogą być stosowane w systemach antywłamaniowych oraz są mechanicznie i elektrycznie kompatybilne ze starszymi czujkami Apollo z serii S60.

Czujki S65 dobrze reagują na wolno rozwijające się pożary, również w fazie wstępnej (tlenia).

Zasada działania

Czujka optyczna 55000-317APO S65 jest zamknięta w formowanej samogasnącej obudowie z poliwęglanu oraz posiada wloty powietrza odporne na wiatr. Wewnątrz czujki znajduje się układ elektroniczny wyposażony w diodę LED pracującą w paśmie podczerwieni oraz w elementy odbiorcze (fotodioda) i obrabiające odebrany sygnał. Komora detekcyjna to czarny labrynt o konstrukcji zapobiegającej wnikaniu światła z otoczenia. Konstrukcja ta zabezpiecza również czujkę przed insektami. Co 3 sekundy dioda LED emituje wiązkę światła modulowaną z częstotliwością 4kHz. W czystym powietrzu emitowane przez diodę LED światło nie dociera do fotodiody ze względu na wzajemne umiejscowienie obu tych elementów. W przypadku wniknięcia dymu do komory detekcyjnej, część rozproszonego światła dotrze do fotodiody i zostanie przetworzona na sygnał elektryczny, który jest analizowany przez elektronikę czujki. Jeśli odebrany sygnał jest wyższy od zaprogramowanego progu, dioda LED wyemituje dwa następne impulsy, tym razem co 2s. Jeśli zostanie wykryte rozproszenie obu tych impulsów - czujka wejdzie w stan alarmu, przełączy wewnętrzny przekaźnik w tryb pożarowy oraz nastąpi zwiększenie pobieranego z linii prądu z 40uA do max 75mA. Taka zmiana rezystancji jest następnie rozpoznawana przez centralę nadzorującą jako sygnał alarmowy. Zostanie również włączony wskaźnik alarmowy LED znajdujący sięw widocznym miejscu na czujce. Opcjonalnie, można przyłączyć do czujki również zewnętrzny wskaźnik zadziałania, który w przypadku alarmu także będzie aktywowany. W celu resetu czujki należy odłączyć od niej zasilanie na minimum 1 sekundę.

Opcjonalne wyposażenie

Migająca dioda: wskaźnik alarmowy czujki miga w czasie normalnej pracy w dozorze, świeci ciągle w przypadku alarmu.

Magnetyczny przełącznik testowy: aktywacja alarmu przy pomocy magnesu.

 

 

Parametry techniczne
Typ czujki optyczna dymu (TF2 - TF5)
Napięcie zasilania 12 / 24 V DC
Zakres zmian napięcia zasilania 9 ... 33 V DC
Prąd dozorowania 0,04 mA (przy 24V DC)
Prąd alarmowania 52 mA
Zakres temperatur pracy -20 ... +60 °C
Wilgotność względna 0 ... 95 % (bez kondensacji)
Kolor biały
Średnica 100 mm
Marka: Apollo
Model: 55000-317APO
Kod ADI: 55000-317APO
Gwarancja: 10Y, zobacz szczegóły

Ilość: